Društvo študentov medicine Slovenije
Sponzorji Projekta Virus:
logos
Svetovni dan boja proti homofobiji PDF natisni E-pošta
idaho

Leta 1992 je Svetovna zdravstvena organizacija na 17. maj odstranila homoseksualnost s seznama psihiatričnih bolezni. Zakaj torej projekt Virus, ki se ukvarja s problematiko varne in zdrave splonosti govori o LGBTQ? Zaradi prepričanja, da je LGBTQ populacija bolj promiskuitivna je v njej več spolno prenosljivih okužb. V projektu Virus smo proti stigmatizaciji in za spodbujanje varne in zdrave splonosti - pri vseh ljudeh, zato sodelujemo pri svetovnem dnevu boja proti homofobiji.


Izjava ob Mednarodnem dnevu boja proti homofobiji in transfobiji
17. 5. – IDAHOT

Letos LGBTI-gibanje v Sloveniji praznuje trideset let delovanja. Če se ob častitljivi obletnici aktivizma ozremo v preteklost, so sicer dosežki LGBTI-gibanja jasno vidni, še posebej kar se tiče senzibilnosti pri sprejemanju oseb z različnimi spolnimi usmerjenostmi in identitetami, a v letu 2014 so kljub vsem napredkom LGBTI-posameznice in posamezniki še vedno podvrženi različnim oblikam diskriminacije in socialni izključenosti.

Poglavitni problem, ki dodatno legitimizira diskriminacijo in socialno izključenost v Sloveniji, je nezadosten interes vseh preteklih in sedanjih vladajočih struktur za oblikovanje zakonov in javnih politik na državni ravni, ki bi zagotovile enakopravnost in zaščito človekovih pravic LGBTI-oseb. Menimo, da je bilo dovolj nezainteresiranosti političnih akterjev in akterk za uzakonitev napovedanih sprememb, ki bi izboljšale in izenačile položaj LGBTI-oseb, njihovega zgolj deklarativnega zavzemanja za enakopravnost in načelnega zavzemanja za sprejetje sprememb na področju zakonodaje. Te je treba končno preliti na papir, zakonske predloge pa udejanjiti.

Trenutno stanje vodi v različne oblike izključenosti LGBTI-oseb ter posledično v okrepitev homofobne in transfobne klime v državi. Večinska družba posledično še vedno ne sprejema raznolikosti, zato je osebam z različnimi spolnimi usmerjenostmi in identitetami onemogočena pravica do samoopredelitve in svobode izražanja, prav ta človekova pravica pa je vodilo letošnjega Mednarodnega dneva boja proti homofobiji in transfobiji.

Podpisniki in podpisnice pozivamo k vzpostavitvi celovite pravne in medicinske podpore za transspolne osebe, želimo opozoriti na pomanjkanje pravnih ukrepov, namenjenih odpravljanju sovražnega govora in zločinov iz sovraštva ter hkrati povečati pozitivne in nestereotipne reprezentacije LGBTI-oseb v javnostih in medijih, s čimer bo vsem, ne le heteroseksualnim cisspolnim osebam omogočeno svobodno izražanje svoje identitete.

Temelj tega je seveda enakost pred zakonom.

S prihajajočim paradnim tednom, ki bo med 7. in 14. junijem in bo svoj vrhunec dosegel s Parado ponosa po ljubljanskih ulicah 14. junija, želimo širiti prostor za svobodno izražanje, hkrati pa nadalje spodbuditi politične akterje in akterke, da se ponovno, in tokrat dokončno, lotijo ureditve pravnega položaja istospolnih partnerjev in partneric ter istospolnih družin s sprejetjem nediskriminatorne zakonodaje in implementacije protidiskriminacijske zakonodaje z doslednim sankcioniranjem sovražnega govora in zločinov iz sovraštva. V Sloveniji tudi ni neodvisnega telesa za varstvo pred diskriminacijo, ki ga zahtevajo direktive Evropskega sveta in ki bi zagotavljalo učinkovito zaščito, spremljanje stanja ter promocijo človekovih pravic.

Nerealno je namreč pričakovati, da bo družba sprejemala ljudi z različnimi spolnimi usmerjenostmi in identitetami, če za to ni zakonske podlage, ki bi omogočala ne le nediskriminacijo, ampak tudi vključenost, zato je skrajni čas za sprejetje le te – v kolikor ni že pretekel – sedaj.

idaho

Podpisniki:

Društvo DIH – Enakopravni pod mavrico, Društvo informacijski center Legebitra, Društvo Lingsium – skupina za istospolno usmerjene mlade Maribor, Društvo Parada ponosa, Društvo za izobraževanje, socializacijo in participacijo HeteroHomo Naveza, Društvo za odpravljanje socialne neenakosti Appareo, ŠKUC – Magnus, ŠKUC – LL, Zavod za kulturo raznolikosti Open.

Podporniki:

Društvo študentov medicine Slovenije, Društvo študentov medicine Maribor, Društvo za nenasilno komunikacijo, Inštitut za afriške študije, Središče za zagovorništvo in informiranje o pravicah otrok in mladostnikov – Središče ZIPOM, ŠOU v Ljubljani.


Povezave:
Skupna izjava Finske in ZDA na področju LGBTI pravic
Izjava Veleposlaništva Velike Britanije in S. Irske
Izraz podpore Veleposlaništva Kraljevine Nizozemske
Predstavitev mavrične zastave

Ogledi: 9018
feedKomentarji (0)add comment

prikaži/skrijNapišite komentar

busy
Zadnjič posodobljeno: Sobota, 17. maj 2014 14:20
 
happy-bear