Društvo študentov medicine Slovenije
Ginekološki pregled PDF natisni E-pošta

Kdaj h ginekologu? Bo bolelo? Je čudno? …strah me je!

Takšna in drugačna vprašanja se porajajo po glavi vsake mladostnice, ki sliši o ginekologu, pa na žalost ni seznanjena o tem kako poteka srečanje z njim. Zato je zelo pomembno, da obrazložimo kako poteka obisk pri ginekologu in da to sploh ni neka strašna stvar.

Pravilno naj bi dekle zateklo na obisk h ginekologu takrat, ko postane spolno aktivna, po dvajsetem letu pa je priporočen obisk ginekologa za vsako žensko.

Običajno je pregled sestavljen iz posveta v katerem dekle opiše svoje prejšnje, otroške bolezni, kdaj je prvič imela menstruacijo, če je spolno aktivna…pogovori se o stvareh s katerimi ginekolog ni seznanjen in ki bi morebiti pomagale pri opazovanju pacientke skozi življenje. Ženske se moramo takorekoč zavedati, da je obisk pri ginekologu zelo pomemben.

Glavni vzrok je predvsem tveganje za razvoj raka na materničnem vratu, ki pa je pri ženskah, ki nimajo še spolnih odnosov in pri tistih, ki so mlajše od 20 let zelo majhno. Če nas je strah pregleda, ginekologu lahko to povemo in z veseljem nas bo potolažil in mogoče celo razložil celoten postopek pregleda. Če dekle, ki je obiskalo ginekologa ni še spolno aktivna, tudi ni nujno, da jo bo ginekolog pregledal. Ponudil ji bo le pogovor o spolnosti, boleznih, kontracepciji. Če pa dekle zaide h ginekologu s težavami ali če je spolno aktivna in želi le reden pregled, pa pogovoru sledi ginekološki pregled notranjih in zunanjih spolovil.

Odveč je strah, da te pregled pri ginekologu razdeviči, razen, kadar bi bilo to res nujno potrebno zaradi resnih zdravstvenih težav. Če mladostnica nima nobenih težav in si samo želi kontracepcije, lahko dobi prvi recept (ponavadi za oralno hormonsko kontracepcijo ali spermicide) tudi brez ginekološkega pregleda, in je deležna samo ginekološkega posveta.

Nato sledi pregled v spekulih oz. zrcalih. Gre za poseben instrument, ki ga ginekolog počasi uvede v nožnico in le-to počasi razpre. Tako je omogočen vpogled v notranjost nožnice vse do materničnega vratu. Rednemu pregledu sledi tudi odvzem brisa sluznice, ki se ženskam starejšim od 20 let odvzame vsake 3 leta, po potrebi večkrat. Omogoča zgodnje ugotavljanje raka na materničnem vratu. Če pa je prisotno vnetje, se vzame bris nožnice, da se določi povzročitelja in nadaljno zdravljenje.

Ob tem delu pregleda lahko ugotovimo tudi nekatere druge nepravilnost, okužbe ali poškodbe nožnice ter materničnega vratu.

V nadaljevanju ginekolog potipa rodila z obema rakoma. Dva prsta uvede v nožnico (če je himen ohranjen pa le enega) drugo roko pa nasloni na trebušno steno. Pregled rodil je lahko tudi rektalni. Na ta način se otipa dele vsebine male medenice, tudi nožnice. Tipa se lahko tudi povečana in mehkejša noseča maternica, razne tvorbe na jajčnikih... Tako se lažje določi občutljive predele in najde tujke v nožnici.

Kadar je potrebno lahko ginekolog opravi tudi ultrazvočni pregled. Ponavadi se za to uporabi vaginalna sonda, pri kateri je ločljivost bistveno boljša, ali pa je to ultrazvok prek trebušne stene, včasih tudi rektalno pri ohranjenem himnu.

Z opisanim pregledom lahko ginekolog odkrije zgodnjo nosečnost, ciste, tumorje in ognojke na rodilih, znake vnetja in poškodb v mali medenici, delovanje jajčnikov itd. S pregledom lahko ginekolog tudi izključi bolezenske spremembe.

Pregledu sledi še končni del, ko ginekolog predstavi in razloži naravo težav, predpiše ustrezno zdravljenje ali nadaljnje preiskave ter po potrebi naroči kontrolo.

Če ženska nima nobenih sprememb, težav pa priporoči ponovni obisk čez leto in pol ali dve.

Tako, ginekološki pregled je zelo pomemben, če želimo zdravo živeti, neizogiben. Nasvet kako lažje “preživimo” pa je, da je ženska pri pregledu čim bolj sproščena. Strah je odveč, še posebej po pregledu, če te ginekolog potolaži in pove, da je s teboj vse v redu.

Ogledi: 30833
feedKomentarji (0)add comment

prikaži/skrijNapišite komentar

busy
 
happy-bear