Društvo študentov medicine Slovenije
Sifilis PDF natisni E-pošta

Za najbolj natančne veljajo že od nekdaj podatki o sifilisu, ki je zaradi svojih posledic veljal do pojava HIV okužbe za najtežjo venerično bolezen oziroma SPB. Okužbe s sifilisom so bile pri nas med in po 1. in 2. svetovni vojni zelo številne, v petdesetih letih so začele upadati v šestdesetih pa spet naraščati in od sedemdesetih do začetka devetdesetih ponovno upadati,

tako, da smo v letih 1992 in 1993 zabeležili samo po dva primera zgodnjega sifilisa. Dramatičen porast pa smo zabeležili v letih 1994 in 1995 (po 36 in 38 primerov letno), v naslednjih letih pa je število na novo zbolelih nekoliko upadlo (1996 29, 1997 25 in 1998 29 primerov letno). V letu 2000 pa v Sloveniji nismo zabeležili zgodnjega sifilisa, v letu 2001 pa spet nekaj primerov.

Sifilis delimo na zgodnji in pozni (trajanje do 1 leta oz. nad 1 leto) in pridobljeni in prirojeni, glede nato kako je do okužbe prišlo.


Zgodnji sifilis

Na mestu vdora bakterije v kožo ali sluznico nastane po treh tednih bunčica, ki po nekaj dneh razpade v okroglo ali ovalno nebolečo razjedo s trdimi robovi. Razjedo najdemo najpogosteje na spolovilu, lahko pa tudi na ustnicah ali v ustni votlini. Po nekaj dneh pride do otekanja področnih bezgavk, po dveh mesecih pa oteče večina bezgavk. Spet nekaj dni kasneje se pojavi nesrbeč izpuščaj, ki se širi s trupa na okončine, ki po enem do dveh mesecih sam od sebe izgine in zapusti belkaste lise. Štiri do pet mesecev po okužbi pride lahko do izpadanja las z za kovanec velikimi plešami, ki se same zarastejo.


Pozni sifilis

Pri poznem sifilisu lahko ne pride do sprememb na koži, pride pa do sprememb na ožilju in osrednjem živčevju. Bolezen diagnosticiramo in kasneje kontroliramo z ugotavljanjem protiteles v krvi, ali možganski tekočini bolnika.


Prirojeni sifilis

Sifilitična okužba matere lahko privede do splava ali mrtvorojenega otroka, oziroma do rojstva otroka, ki ima znake sifilisa. Zadnji primer prirojenega sifilisa smo pri nas zabeležili leta 1986.


Zdravljenje

Pomembno je, da sifilis ugotovimo v čim krajšem času po okužbi, saj tako preprečimo širjenje okužbe, in povečamo uspešnost zdravljenja. Za najbolj učinkovito zdravilo velja še vedno penicilin.


Ogledi: 7261
feedKomentarji (0)add comment

prikaži/skrijNapišite komentar

busy
 
happy-bear